KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckningar 11811477

nr 1181 1477

Alfred Wahlberg

(1834-1906), Sverige

Teckningar, 2 st. Landskap, signerad à tergo och daterad Gråbo 2/10 83, samt Georg von Rosen (1843-1923), Sverige. Medeltida motiv, tusch och akvarell, signerad G. Vikt. Rosen, bladets mått: 14x23 resp. Motivet: 28x20 cm. Proveniens: Konsul C E Schlyters samling

Kondition: Lösa blad

Alfred Wahlberg, född 1834 i Stockholm, död 1906 i Tranås, svensk målare.

Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

måndag 7 maj 2018
kl 19:57:24

6/5 16:11:22 1      Vinnande bud

Alfred Wahlberg

Läs mer om Alfred Wahlberg