KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckningar 11811477
nr 1181 1477
Alfred Wahlberg
(1834-1906), Sverige
Teckningar, 2 st. Landskap, signerad à tergo och daterad Gråbo 2/10 83, samt Georg von Rosen (1843-1923), Sverige. Medeltida motiv, tusch och akvarell, signerad G. Vikt. Rosen, bladets mått: 14x23 resp. Motivet: 28x20 cm. Proveniens: Konsul C E Schlyters samling
Kondition: Lösa blad
Alfred Wahlberg, född 1834 i Stockholm, död 1906 i Tranås, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 7 maj 2018
kl 19:57:24
6/5 16:11:22
Alfred Wahlberg
Läs mer om Alfred Wahlberg